V sobotu 10. 11. 2007 probíhaly v Praze demonstrace proti shromáždění a pochodu, které svolaly sdružení Mladí národní demokraté, ale také vůbec proti existenci politických uskupení, jejichž ideovou náplní je mj. obdiv k nacismu, rasová nesnášenlivost a diskriminace a popírání holocaustu. Důvodem k tažení neonacistů Prahou byly oslavy výročí tzv. Křištálové noci roku 1938, kdy proběhly jedny z největších pogromů na Židy a jejich svatostánky v Německu a tehdejších Sudetech. Na odpor se neonacistům postavili mj. i anarchisté, ale někteří jejich zřejmě pubertální zástupci, neznajíce hesla násilí plodí násilí, měli evidentně chuť se prostě jenom porvat. Výstřel jednoho z protagonistů neonacistů plynovou pistolí do davu anarchistů byl hlavní iniciující záminkou k rozpoutání půtek, potyček, šarvátek a posléze bitek, které policie likvidovala až do večera.
          Neonacismus je nutné z mozků lidí vymýtit, ale nikoliv anarchií. Elegantní řešení, jak na to, navrhl včera reportérce televizních zpráv na Primě spisovatel Arnošt Lustig — stalo se mně i inspirací nejen k poslednímu z trojverší, ale přinutilo mne se ke včerejším smutným a znepokojujícím událostem vyjádřit i veřejně.


Nazzi, paci, pacičky

 

Nazzi, paci, pacičky,
nechci nikde nácíčky.

Černou botou šlapou slotou,
kálí hlavou, tlapou kopou.

 

Nedivte se lidé už!
— Vzorem je jim první muž.
Jazyk v ústech — hnědý nůž.+)

 

Ještě jednou zvedni pracku,
dám ti přes ní nácku facku. —
Tak… — to řeší anarchisté…

A jak bard, teď lidé vizte:

 

          Stroj času jim posvětim…

          …šedesát tři roků zpátky,

          15 minut Osvětim.

 

 

+) Náznaky oslavy nacistických ideálů či výroků v projevech současného premiéra Mirka Topolánka:

         Srpen 2003: V rozhovoru pro Lidové noviny označil volební sliby ČSSD před volbami 2002 za „osvětimskou lež“.

         Červen 2005: „Neočekávejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde.“, avizoval personální změny po případném volebním vítězství ODS.

         Březen 2007 - "Es kommt der Tag...", napsal v textové zprávě jednomu novináři. (Větu používala Sudetoněmecká strana ve 30. letech jako výzvu k připojení Sudet.)

 

A ještě poznámku k názvu básně: Již samotný možná v mnohém z vás vyvolal nelibost a váhali jste, zda na odkaz vůbec kliknout. Vězte ale, že jsem jej důkladně zvažoval a trvám na něm, neboť i děti ve školce by se už měly dozvědět, že zlo existuje neskryté i převlečené a k čemu vede.